آشنایی با دسر های ایرانی ☃️ ویژه شب یلدا ☃️

سفره شب یلدا با دسر های ایرانی

تزیین سفره شب یلدا با دسرهای ایرانی

تم شب یلدا و سفره شب یلدا ۱۳۹۶ را با دسرهای ایرانی تبریک بگید. دسر در تمامی دنیا یک وعده خوشمزه به حساب می آید جالب است بدانید که ایرانی ها نیز از دیر باز دسرهای خوشمزه ای را در سفره های خود سرو میکردند با ما همراه باشید و این دسر های خوشمزه را بشناسید.

۱- فرنی:

فرنی که از آرد برنج و شکر وشیر تهیه میشود یک دسر خوشمزه است که همه ی شما در فصل زمستان آن را در کافه ها دیده اید، فرنی را معمولا با پودر پسته و پودر دارچین میل میکنند. از این رو که خواص شیر بر کسی پوشیده و پنهان نیست پیشنهاد میکنیم اگر به هر دلیلی تا امروز این دسر را امتحان نکرده اید در اولین فرصت آن را تجربه کنید.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۲- شله زرد:

یک دسر خوشمزه که در ایام خاص مذهبی گاهی به صورت نذری نیز پخت میشود. این دسر ایرانی که با برنج ایرانی و زعفران خوش عطر ایرانی تهیه میشود یکی از خوشمزه ترین پس غذا یا دسر است که به صورت گرم یا سرد سرو میگردد. این دسر به دلیل داشتن زعفران در ترکیب خود نشاط آور است و سبب شادی میگردد پس اگر شما هم میخواهید برای یک روز خوب شادی و انرژی داشته یاشد یک کاسه شعله زرد پیشنهاد خوبی است.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۳- شیر برنج:

بی شک همه شما تا به حال یک بار این دسر خوشمزه را امتحان کرده اید. شیر برنج درست شبیه فرنی است با این تفاوت که در تهیه آن به جای آرد برنج از برنج نیم دانه استفاده میشود. ذر بعضی مواقع در طبخ شیر برنج از زعفران و گلاب استفاده میکنند. بعضی افراد شیر برنج را به عنوان یک وعده ناهار یا شام سرو میکنند اگر این دسر به عنوان وعده اصلی سرو شود آن را به همراه نمک میل میکنند و اگر به عنوان دسر مورد استفاده باشد آن را شیرین سرو میکنند.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۴- سمنو:

سمنو یکی از دسرهای سنتی و قدیمی ایران است که پایه ثابت سفره های هفت سین است، سمنو به عنوان نذری هم تهیه میشود. این خوردنی شیرین و دلچسب از جوانه گندم تهیه میشود، سمنو داراى ویتامین هاى K-E-A و گروه ویتامین هاى B12,B8, B5, B3, B1 و مواد مهم دیگر مانند: فسفر، کرومیوم، روى، سلنیوم، آهن و مس است. این دسر مقوی را حتما امتحان کنید و از خواص بی شمار آن لذت ببرید.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۵- کاچی:

کاچی نیز از جمله دسرهای قدیمی ایران است که از آرد گندم بو داده شده به همراه روغن و آب تهیه میشود و چاشنی آن مربای غلیظ یا شیره قوام آمده میباشد در پخت سنتی این دسر نیز از روغن محلی و زعفران استفاده میکنند.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۶- دسر کدو تنبل:

دسر خوشمزه و لذیذ ایرانی با کدو تنبل پخته شده تهیه میشود،کدو تنبل خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد، با پیری چشم‌ مقابله میکند، به کاهش قند خون در انسان کمک می کند، سیستم ایمنی بدن و ریه‌ها را تقویت میکند و از آنجا که جزو سبزیجات نارنجی به حساب می آید  سرشار از بتاکاروتن می‌باشد.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۷- قیقاناق

این دسر ترکی نوعی خاگینه است که در تهیه آن از ماست، تخم مرغ، آرد، گردو و شکر استفاده میشود و طعم بی نظیری دارد.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۸- حلوای هویج:

حالا که  سراغ شمال غربی ایران رفتیم حلوای هویج را هم به عنوان دسر خوشمزه ارومیه به شما معرفی میکنیم که یکی از حلواهای خوشمزه ایرانی است و

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۹- مسقطی انار:

مسقطی انار یک دسر خوشمزه است که ویژه شب یلدا است و از دسر های لذیذ ایرانی به حساب میاید، در تهیه این مسقطی از نشاسته و آب انار استفاده میگردد.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

۱۰- بستی اکبر مشتی:

این دسر خوشمزه ایرانی نتها در ایران بلکه در پاریس و لسان آنجلس نیز شهرت و محبوبیت دارد. این بسنتی اصیل ایرانی که برای اولین بار در سال ۱۳۱۸ در تهران تهیه شد یکی از دسر های خوشمزه ایرانی است که در تهیه آن از شیر، شکر، ثعلب، خامه، زعفران و پپودر پسته میباشد.

آشنایی با دسر های ایرانی (قسمت اول)

 

ارسال کننده: در تاریخ 14 دسامبر 2017 با موضوع: غذاها
بیشتر سفر کنید